Mayıs 3, 2019/Genel

Su ile bal testi nasıl yapılır? Bugün sizlere balın su ile temasından sonra gerçek olup olmadığı hakkında merak edilenleri açıklayacağız. İşte bal ve su hakkında bilmeniz gerekenler…

Balın çok gerekli bir ürün olduğunu ve sağlığımız için düzenli tüketmemiz gerektiğini hepimiz biliyoruz. Gidip yöresel mağazalardan veya kapalı çarşı hatta internet üzerinden bal siparişi verebilir ve sabah kahvaltılarımız da bu balları tüketebiliriz.

Ancak bilmemiz gereken bir durum var ki, balın bozulma durumu ve gerçeklik durumu oluyor.

Eğer bal su ile temas ederse o bal bozulur. Ancak bal su ile temas etmezse çok uzun yıllar geçse de gerçek bal ise tüketilebilir ve bozulmaz.

Suyla bal testi nasıl yapılır?

Eğer balın sahte olup olmadığı hakkında meraklı sorularınız varsa, yapmanız gereken şey çok basit. Bir su bardağına su koyun ve bardağı masaya bırakın. Daha sonra bir tatlı kaşığı balı suyun içerisine atın. Eğer bal erirse bilin ki içerisinde başka maddeler var. Ancak bal erimez ve dibe çökerse balınız gerçek bir bal demektir.

Su ile bir diğer yöntem ise sirke oluyor. Balınızı bir su bardağının içerisine su dolu olacak şekilde, 3-5 damla sirke dökün. Daha sonra balı sirkeli suyun içerisine bırakın. Eğer su köpürmeye başlarsa balınızın sahte olduğunu gösterir. Ancak su köpürmez ise balınız gerçektir.

Sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Haftalık haberler için Abone olun
Bizi takip et