Sıkça sorulan sorular sayfamıza hoş geldiniz. Bu sayfada kestane balımız ile alakalı müşterilerimizden gelen sorulardan en popüler olanlara cevap vermeye çalıştık. Aşağıdaki sorular&cevaplar içinde sizin sorunuz yok ise bize mutlaka https://www.hakikikestanebali.com/bize-ulas/ sayfamızdan ulaşarak sorunuzu iletin.

Kestane balı le ilgili ilginç ve muhteşem bilgilere ulaşmak isterseniz Blog sayfamızdan tüm sağlıklı bilgilere ulaşabilirsiniz. Kestane balı ile ilgili bir sorunuz varsa mutlaka sizin için verilmiş veya verilecek bir cevabımız olduğunu unutmayın.

Bize ulaşmaktan çekinmeyin! Size her zaman yardımcı olacak arı gibi çalışan arkadaşlarımız olacaktır:)

Kapıda ödeme seçeneğimiz bulunmamaktadır.

Kredi kartıyla ödeme işlemleri 3D secure özelliği ile uçtan uca şifreleme ile korunmaktadır. Biz dahil hiç kimse kart bilgilerinize ulaşamaz.

Ballarımız paketleme aşamasında dolgu malzemesi ile desteklenerek, sizlere kusursuz bir ürün ulaştırmak için hazırlanır.

Ballar Sapancanın verimli kestane ağaçlarının yoğunlukta bulunduğu İstanbuldere köyünde üretilmektedir.

Evet. Ballar tamamen kendi üretimimizdir. Bal üretimimiz uzman arı yetiştiricimiz ile anlık gözlem eşliğinde üretilmektedir. Baldaki orjinallik tamami ile bizim sorumluluğumuzdadır.

Kovanlarımız konum olarak kestane ağaçlarının yoğun olduğu bölgededir. Doğal şartlarda üretilen balımız hijyenik dolum noktalarında kavanozlara doldurulduktan sonra sofralarınıza sunulmaktadır. Kestane balının hakiki olması zaman mekan, arılar ve üreticiler olmak üzere bir çok etkene bağlı olup kesinlikle uzmanlık gerektirir. Her koyu bal kestane balı olmayabilir.

Deli balı kısaca özetlemek gerekirse, arıların Ormangülü (Komar-Rhododendron) çiçeklerinden elde ettiği, halk arasında 'bal tutması' denilen olaya (deli bal zehirlemesi) sebep olan arı ürünüdür. Halk arasında 'tutan bal'veya 'acı bal' da denilir. Kestane balımız içerisinde % veya %10 oranında delibal bulunmaktadır. Kestane balını çocuklarınıza yedirirken günde bir tatlı kaşığından fazla vermemeniz önerilir.

Şeker hastalığının farklı türleri olduğundan bu konuda uzman doktora danışılması en sağlıklı yöntemdir.

Balla ilgili problemlerin başında, tüketiciyi aldatmaya yönelik uygulamalar (arının şeker şurubu ile beslenmesi, bala çeşitli şeker şuruplarının doğrudan ilave edilmesi) ve bazı bal ambalajlayan firmaların teknik donanım ve bilgi eksikliği nedeniyle balın doğal yapısını ve özelliklerini bozabilecek işlem uygulamaları gelmektedir.

Balın kalitesini (hileli olup olmadığını, ilaç kalıntısı içerip içermediğini) sadece balın tadından, kokusundan ya da görüntüsünden anlamak mümkün değildir.

Balın kalitesini anlamanın tek yöntemi 'balın yapısının' analiz edilmesidir. En iyi sonuç; 'hile ve tüm kalıntı analizlerinin yapılıp, verilerin konusunda uzman ve deneyimli kişiler tarafından yorumlanmasıyla' elde edilir.

Haftalık haberler için Abone olun
Bizi takip et