Haziran 26, 2019/Bal & Sağlık

Sıcak suya bal koymak zararlı mı?  Sıcak suya bal koyabilir miyiz? Bugün sizlere sıcak suya bal koyma konusunda merak ettiğiniz soruların cevabını vermeye çalışacağız.

Balın insan sağlığı açısından ne kadar sağlıklı bir besin olduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak bal tüketimi sırasında birçok yanlış bilgi ile yola çıkarak balın bal olmaktan çıkmasına neden olabiliyoruz.

Son zamanlarda kafalarda yer alan sorulardan bir tanesi ise balın sıcak suya koyulması veya süte koyulması oluyor.  Aslında daha önceden bal ısıtılırsa ne olur sorusunda da bu konuya uzaktan bir değinmiştim.

Bal gün içerisinde veya günlük tüketmemiz gereken bir besin gıdasıdır. En az günlük 2 tatlı kaşığı bal yememiz gerekiyor.

Sıcak suya bal koyulur mu?

Sıcak suya bal koyulur mu sorunuza hemen cevap verelim. Balın içerisinde yer alan şeker ve su dengesinin yanı sıra vitamin, asit ve mineral ve protein bulunmaktadır. Bu saydığımız özelliklerin yapısı ısıtıldığında bozulacaktır. Böylelikle balın su ve şeker dengesi değişmeyecek ancak, protein, mineral ve asit gibi yapılar bozulacaktır.

Balı sıcak su veya süte koymamamız gerekiyor. Suyu veya sütü ısıtabilirsiniz. Ancak kaynayan veya sıcak olan su ile sütün biraz ılımasını bekledikten sonra bal koyabilir ve hemen karıştırıp soğumadan içebilirsiniz.

Sizlerinde bu konuda sormak istediği sorular var ise, aşağıdan bizlere sorularınızı sorabilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Haftalık haberler için Abone olun
Bizi takip et