Oldukça büyük bir öneme sahip olan mucizevi balı bal arıları tarafından üretilerek sofralarımıza geliyor. Ancak petek bal hemde süz bal bulunuyor. Peki bu süzme bal aşamaları nedir? Bal nasıl süzülüyor? İşte merak ettikleriniz…

İnsanlık adına çok önemli bir yere sahip olan balın mucizevi etkilerini saymakla bitiremeyiz. Birçok çiçekten nektar maddeleri toplanarak üretilen ballar, hem çiçek balı hem kestane balı hemde çam balı gibi birçok türden oluşmaktadır.

Bal arılarının hiç durmadan çiçeklerden toplamış oldukları nektarların ayrıca insan vücudunda invertez enzimi ile birleşme sırasında değişime uğradığı biliniyor. Böylelikle  asıl bal ortaya çıkıyor. Bal arılarının oluşturmuş olduğu bal kovan arılarına aktarılarak, işçi arılar tarafından balmumundan üretilen altıgen peteklere yerleştiriliyor. Ballar ile dolu olan bu peteklerin üzeri balmumu ile kapatılır ve depo edilir.

Bunla beraber bal kovanlarından petekler alınır. Bu balı insanların yiyebilmesi için, peteklerin üzerinde yer alan balmumu sır tabakası kaldırılır. Ayrıca bal yiyenler isterse petek ile yiyebilir. Çünkü balmumu saftır ve bal peteği yiyilebilir. Yan etkisi yoktur.

Süzme Bal Nasıl Yapılır?

Süzme bal üretmek için birçok boyutta süzme makineleri gelişen teknoloji ile beraber karşımıza çıkıyor. Süzme bal yapmak için sır tabakası peteklerden kaldırılır ve makinelere yerleştirilmek üzere hazırlanır.

Süzme bal makineleri ile petekler santrifüj adı verilen şekilde çok hızlı bir şekilde döndürülür. Merkez kaç kuvveti ile beraber peteklerde yer alan bal dışarıya doğru süzülerek bir filtreden geçirilir ve peteklerden sıçrayan parçalar filtrede tutulur. Böylelikle süzme bal içerisinde hiçbir şekilde katı bal yer almaz.

Evlerde süzme bal yapımı!

Evlerde yapılan süzme bal sırasında ilk olarak petek üzerinde yer alan sırların kaldırılması gerekiyor. Bunun için bir bıçak ile kaldırmanız fazlasıyla yeterli olacaktır. Ardından ise petekler temiz bir bez veya tülbent içerisine yerleştirilir. Uygun bir yere asın ve altına bir kap yerleştirin. Çünkü akacak olan bal türbentten süzülerek kaba akacaktır. Yer çekimi etkisi balın süzülmesine yardımcı olacaktır.

Bir diğer evde bal süzme yöntemi ise sebze kurutucuları oluyor. Bal süzme makineleri ile neredeyse aynı yöntemi kullanarak bal petekleri yerleştirilir ve kol hızla çevrilir. Böylelikle hızlı bir şekilde bal süzülür.

Haftalık haberler için Abone olun
Bizi takip et