Haziran 9, 2019/Bal & Sağlık
  • Tarafından admin
  • 325
  • 0

Uygun kontrolle, birçok şeker hastaları ve ön şeker hastaları hala doğal balın tadını güvenle çıkarabilirler. Balı yemek planlamalarına dahil etmeden önce, tatlı sıvının ne kadarının günlük olarak tüketilebileceğini öğrenin.

Her diyabet hastası farklıdır ve vücudunun karbonhidrat içeren farklı yiyeceklere nasıl tepki verdiğini öğrenmelidir. Bir gıdadaki toplam nişasta veya karbonhidrat miktarının, şeker miktarının değil, en önemli husus olduğunu unutmayın.

Bal, normal beyaz şekere kıyasla daha düşük insülin seviyeleri gerektirir ve kan şekeri seviyesini sofra şekeri kadar hızlı bir şekilde yükseltmez, yani şekerden daha düşük Glisemik İndeksine sahiptir. Bal önemli miktarda şeker içermesine rağmen, büyük ölçüde iki basit bireysel şeker biriminden oluşur – vücutta farklı oranlarda emilen glikoz ve fruktoz.

Balda bulunan birebir fruktoz ve glikoz oranının mükemmel olması, karaciğere glikoz alımını kolaylaştırır, böylece kan dolaşımına aşırı glikoz girmesini önler. Ve doğanın balı, bu özel yeteneğe sahip tek şekerdir.

Daha sonra, monosakarit fruktozun kullanılması, diyabetik diyetin tatlandırılması için, önemli ölçüde düşük GI’den dolayı tavsiye edilir. Sorun, fruktozun diğer şekerlerden farklı olarak emilmesidir. Glikoz gibi enerji için kullanılmaz, fakat karaciğerde trigliseritler olarak depolanır. Bu, karaciğerde büyük bir metabolizma yükü sunar ve sonuçta obezite ve diyabetiklerde daha fazla sağlık hasarı ile ilgili önemli sağlık sorunlarına yol açabilir.

Bal yemeyi güvenli buluyor musunuz, Lütfen yorumlarla bize yazın

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Haftalık haberler için Abone olun
Bizi takip et