Nisan 21, 2019/Kestane Balı

Saf Kestane balı Türkiye’nin bazı bölgelerinde arıcılar tarafından özenle üretilir ve satışa sunulur.

Özellikle Sakarya Sapanca başta olmak üzere Karadeniz bölgesi ve Yalova Adapazarı bölgelerinin yanı sıra Artvin’de de üretilmektedir. Kestane ormanlarının çok yoğun olduğu alanlarda Haziran ayına yakın günlerde ağaçların çiçek açmasıyla arıların ürettiği bu bal için saf bal olanı mucizevi etki sunmaktadır.

Satışa çıkan kestane ballarının analizinde %40 kestane polen oranı ve %20 oranları yakalanmaktadır. Ancak Hakikikestanebali.com üzerinden %98’in üstünde gerçek kestane poleni sunan saf bala ulaşmak mümkün oluyor. Kestane balının saf olanı, diğer ballara oranla etki konusunda çok fazla öndedir.

Saf kestane balının özellikleri nedir?

Saf kestane balının özelliklerinin başında daha çok kırmızıdan siyaha kaçan bir renk tonuna sahiptir. Herhangi bir ışığa maruz kalmadan el değmeden tüketiciler için hazırlanır.

Tat konusunda acımsı bir tada sahip olan bu balın düzenli tüketimi çok önemlidir.

Kestane balı tüm balların en kaliteli olanıdır.

Özellikle Gürcistan’dan ülkemize saf olmayan kestane balları sokulmaktadır. Küçük olan bu ülkeden ülkemize gelen balın saflık oranı çok düşüktür. Ülkemizde kestane ağaçlarının sunduğu orman alanları daha büyük ve daha fazladır. Bu bakımdan sunduğu saflık oranıyla şifası diğer ballara oranla çok daha fazla oluyor.

Üretim konusunda sıkıntılı olan bu balın saf olanını sitemiz üzerinden hakiki ve organik tam saf şekilde satın alabilirsiniz.

Özellikle karadeniz bölgesinde orman gülü olarak anılan çiçeklerden alınan acı nektarın kestane balı ile birleşmesi tansiyon ve nabız düşürmektedir. Bu bakımdan düzenli ve belirtilen ölçülerde tüketilmesi çok önemlidir.

Saf kestane balının saf olmayan kestane balına göre yoğunluğu daha az ve rengi biraz daha açıktır. Bu bakımdan yoğunluk ve renk farkına bakarak biraz daha saf olduğunu anlayabilirsiniz. Ancak bu durumu fazla ciddiye alıp sahte koyu ballardan almayınız. Balı bilinen güvenilen yerden veya sitemiz üzerinden satın alabilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Haftalık haberler için Abone olun
Bizi takip et