Haziran 13, 2019/Bal & Sağlık
  • Tarafından admin
  • 232
  • 0

 

Bazı sağlık bilincine sahip Amerikalılar çiğ balı ilave sağlık yararları ile ilişkilendirir. Bu bal doğrudan arı kovanından elde edilir ve gıda işlemine tabi tutulmaz. Meyve ve sebzeler gibi bazı yiyecekleri çiğ olarak tüketmek sağlıklı olsa da, tüm yiyecekler için geçerli değildir.

Pastörizasyon gibi farklı gıda işleme biçimleri, süt ve elma şarabı gibi ürünlerdeki patojenlerin giderilmesinde önemli bir rol oynamaktadır ve bal bir istisna değildir. Ham bal tüketimi arttıkça, çiğ bal yemeye ilişkin hastalık raporları da artmıştır. Bu nedenle, riskler faydalardan ağır basabileceği için çiğ bal yemeniz tavsiye edilmez.

Organik Balın Faydaları

İşlenmiş bal ile karşılaştırıldığında, çiğ bal daha fazla konsantrasyonda antioksidanlar, bitkisel bileşikler, vitaminler ve mineraller içerir. Kalıntıları, toksinleri ve alerjenleri gideren pastörizasyon ve filtrasyon işlemi de besin konsantrasyonunu azaltır.

Ek olarak, balın yüzde 70’i ithal edilir ve balın yüksek talebini karşılamak için bir kısmı yüksek fruktozlu mısır şurubu gibi tatlandırıcılar ile seyreltilir. Ancak, hem çiğ hem de işlenmiş bal, saygın tedarikçilerden satın alındığında besleyicidir. Yerel balın ithal edilen çeşitlerden daha fazla şeker içermesi daha olasıdır.

Grayanotoksin Kirliliği

 

Bal zehirlenmesi, nadiren de olsa grayanotoksinlerin neden olduğu iyi belgelenmiş bir hastalıktır. Bu nörotoksinler doğal olarak balda bulunur, ancak gıda işleme onu genellikle problem yaratmayan ihmal edilebilir miktarlara indirger. Bununla birlikte, arılar çeşitli bitkilerden bal ürettiği için, bazı ballar bir miktar grayanotoksin içerebilir.

Ham bal tüketmek grayanotoksinlerden bal zehirlenmesi riskini arttırır, bu da baş dönmesi, mide bulantısı, kusma ve kan basıncında bir düşüşe neden olur. Ham bal tükettikten sonra hastalanan, grayanotoksinlerin muhtemel suçlu olduğu bildiriliyor. Bilinen ve güvenli bir kaynaktan bal satın almak, olumsuz etki riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir.

Botulinum Tehlikesi

 

Diğer şeylerin yanı sıra ince çizgileri ve kırışıklıkları azaltarak yaşa meydan okuyan kozmetik bir prosedür olan Botox’u duymuş olabilirsiniz. Bunu yapmak için şaşırmış olabileceğiniz C. botulinum bakterisinin saflaştırılmış bir formunu kullanarak da balda doğal olarak bulunur. Güçlü bağışıklık sistemi olan yetişkinler nadiren bakteri içeren bal yemekten hastalanır, ancak bağışıklık sistemleri henüz gelişmemiş olduğundan bebekler risk altındadır. Gebe kadınlar ve bağışıklık sistemi zayıflamış kişilerin de bakterilerden dolayı çiğ bal tüketmekten rahatsız olma riski vardır. Bir yaşın altındaki çocukları çiğ bal dahil hiçbir tür bal ile beslemeyin .

Organik Bal Alerji Tetikleyebilir

Zararlı maddelerin uzaklaştırılmasının yanı sıra bal işleme, balda doğal olarak bulunan polen taneleri gibi daha büyük parçacıkları gideren ince filtreleme içerir. Ham bal, polene duyarlı kişilerde alerjileri tetikleyebilir veya şiddetlendirebilir, aksi takdirde işlenmiş balı yemekte sorun olmaz. Siz veya aileniz polen konusunda duyarlılıklara sahipse, çiğ baldan uzak durmak iyi bir fikirdir.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Haftalık haberler için Abone olun
Bizi takip et