Haziran 24, 2019/Genel

Organik bal nasıl anlaşılır? Bugün sizlere ballar arasında en fazla merak edilen organik balın nasıl belli olur sorusuna gerekli cevabı vereceğiz. İşte merak edilen detaylar…

Tartışmasız bir şekilde balın insan sağlığına ne kadar faydası olduğunuz hepimiz biliyoruz. Kahvaltılarımız başta olmak üzere günlük en az 2 tatlı kaşığı bal yememiz gerektiği biliniyor. Ancak merak edilen ise çocuklarımızın sağlığını korumak için organik balın nasıl anlaşıldığı oluyor. Organik yani gerçek olan balın belli olması aslında hiçte zor değil.

Organik bal nasıl anlaşılır?

Organik bal nasıl anlaşılır? Diye bir sorunuz varsa eğer, ilk olarak bir tatlı kaşığı balı alıp bir su bardağı suyun içerisine dökün. Daha sonra bal eğer dibe çöküyorsa organik bal olduğunu belirtelim. Ancak suda çökmeyip erirse bu bal sahte bir baldır.

Diğer yöntem ise yeniden bir bardak suyu bir kenara bırakın ve içerisinde 4 damla sirke dökün. Daha sonra bir tatlı kaşığı balı bu suya bırakın. Kısa süre içerisinde bal köpürecektir. Eğer köpürüyorsa bu bal gerçek değildir. Ancak su köpürmez ise bal gerçek baldır.

Son yöntem ise gerçek olarak evimizde yer verdiğimiz balı, bir kibrit ile alın ve çakmağı çakın. Eğer bu ballı kibrit yanarsa bal gerçek bir baldır. Ancak yanmıyorsa içerisinde ek takviyeler olup farklı maddeler bulunuyor demektir. Kısacası yanmazsa sahte olduğu anlaşılır.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Haftalık haberler için Abone olun
Bizi takip et