Nisan 5, 2019/Bal & Sağlık

Kestane balı nedir? Kestane balı faydaları nedir? Bugün sizlere kestane balı hakkında özellikle faydalarını anlatmadan önce kısaca kestane balının ne olduğundan bahsedeceğim. 

Kestane Balı Nedir?

Kestane balı Haziran ayında kestane ağaçlarının çiçek açmasıyla beraber arıların bu ağaçlardan çok güzel bir şekilde beslenmesi üzerine kovanlarda kestane balı üretmesiyle üretilmektedir. Kestane balı diğer ballara oranla daha yoğun bir kıvama sahip olurken, arılar tarafından çok daha az üretiliyor. Böylelikle normal ballara göre az olduğu için değeri daha fazla oluyor.

Kestane balının ne olduğunu kısaca öğrenmiş olduk. Şimdi ise kestane balının mucizevi etkilerinden bahsedelim.

Kestane Balı Faydaları

Kestane balı çok az üretilirken, değerinin çok olmasının yanı sıra, inanılmaz derecede faydalı olması insan sağlığı için büyük önem teşkil ediyor. Kestane balının satışını ise internet siteleri ve doğal yöresel ürünler satan mağazalarda bulabilirsiniz.

Kestane balının faydalarını anlatmadan önce mutlaka günde 1-2 tatlı kaşığı tüketmenizi tavsiye ederim. Lafı daha fazla uzatmadan faydalarına geçelim;

Kestane balı şeker hastalığına iyi gelir. Doğal ürün tüketmeniz kan dolaşımınızı da hızlandıracağı için soğuk havalarda daha fazla sıcak kalmanızı sağlayacaktır.

Kestane balı tüketimi hazımsızlığa ve barsak düzenlenmesinde çok büyük önem taşıyor.

Kestane balı vücudunuzun bağışıklık sistemini çok fazla güçlendirerek, herhangi bir hastalığa karşı daha dirençli olmanızı sağlayarak kolay bir şekilde sürekli hasta olmanızı engeller.

Sürekli bitmeyen bir öksürüğünüz veya balgam durumlarından rahatsızsanız eğer, kestane balı öksürük ve balgama da iyi gelir.

Boğazınızda enfeksiyon varsa iyileştirir ve idrar yolu hastalıklarında da çok etkilidir. Tüketildikten kısa süre sonra etkisi göstermeye başlar.

Diyet yapan kişilerin tüketmesi halinde, tok tutma hissiyati sağlayarak daha düzenli bir diyete kavuşmanızı sağlar.

Gaz problemi ve bağırsak sorunları olanların bağırsak sistemini düzene sokarak rahatsızlıkların önüne geçer.

Mide ağrısı olanların ve mide içerisinde düzensizliğin önüne geçerek ağrılarınızı gidermeye yardımcı olur.

Ağız içi aft gibi rahatsızlıklarda iyileştiri etkiye sahiptir. Böylelikle vücudunuzun birçok bölgesinde yaraların daha hızlı iyileşmesinde büyük önem taşıyor.

Kanser hastalıkları konusunda etkili olan kestane balı, kötü hücrelerin büyümesini yavaşlatır ve durdurmaya etki gösterir.

Antioksidan özelliği bulundurmasıyla, vücut sisteminizde ne kadar zararlı mikrop varsa vücudunuzdan atılmasını sağlayarak, sizlerin daha dirençli ve daha korumalı bir sisteme sahip olmanızda etkilidir.

Kestane balı faydalarını bu şekilde sizlere sıraladık. Daha birçok faydası olan bu kestane balı, diğer ballara oranla daha pahalı olmasına rağmen daha fazla fayda sağlamaktadır. Normal bir insanın günde 1-2 tatlı kaşığı yemesi halinde, vücut sisteminde ne kadar sorunu varsa iyi geldiği biliniyor. Üşütmeden kanser hastalığına kadar iyi gelen kestane balını düzenli tüketimi sağladığı fayda oranını daha fazla arttıracaktır.

Peki sizler hiç kestane balı yediniz mi? Tadı nasıldı?

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Haftalık haberler için Abone olun
Bizi takip et