Mayıs 26, 2019/Bal & Sağlık

Soğuk kış mevsimlerinde birçok hastalık ile grip hatta nezleden en fazla çocuklarımız etkilenir. Çocuklarımızın hasta olma olasılığı daha fazla olduğundan bu sorun kendi açımızdan daha fazla önem teşkil ediyor.

Kış mevsimlerinde standart bir sorun olan hastalıklara savaş açmak için birbirinden farklı ilaçlar kullanıyoruz. Ancak konu çocuklarımız olunda ilaç kullanmadan doğal yollarla iyileştirmek isteriz. Özellikle grip ve nezle gibi enfeksiyon sorunlarında antibiyotik almamız gerekiyor. Ancak faydası olan bu ilacın zararları da olabiliyor. Bağışıklık sisteminizi çökertebilir.

Çoğu kişinin tavsiye ettiği ise grip ve nezle gibi durumlarda kanıtlanmış olan kestane balı zencefil ve limon karışımı oluyor.

Ancak bu karışımda belirtmemiz gerek nokta, kestane balının gerçek olması oluyor. Yani sahte kestane balı kullanımı fayda sağlamayacaktır.

Karışımın tarifi

Bir kavanozun içerisine, yarısına dek rendelediğiniz yada toz olarak aldığınız zencefili koyun. Daha sonra kabuğunu soymuş olduğumuz çekirdekleri attığımız ve minik minik doğradığımız bir adet limonu koyunuz. En son ise bunların üzerini kapatana dek kestane balını dökün.

Daha sonra bunları kaşık yardımı ile karıştırın ve buzdolabında saklayabilirsiniz. Tam 4 ay kadar bozulmadan tüketebileceğiniz bu karışım size çok iyi gelecektir. Eğer kullanmak isterseniz kavanozdan 1 yemek kaşığını bir bardağa koyun ve üzerine sıcak su yada maden sodası ile bir dilim daha limon koyup için. Yada kaşıkla tüketebilirsiniz.

Eğer çocuklarınız 1 yaşından küçükse kestane balı veya diğer balların verilmesi önerilmiyor.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Haftalık haberler için Abone olun
Bizi takip et