Mayıs 25, 2019/Bal & Sağlık

Vücudumuz için birçok vitamin ve mineral kaynağı olan bal ile yoğurt tartışmasız en sağlıklı tüketim kaynaklarıdır. Ballı yoğurdun ise faydaları yüksek protein ve glikoz kaynağı sunmasıdır. 

Eğer bir egzersiz yapacaksanız, bu egzersiz öncesi ballı yoğurt yiyerek çok güzel enerji saplayabilir ve bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz. Ayrıca sindirim sistemine de destek olucu bir yapı sunuyor.

Balın Faydaları nedir?

Bal antibiyotik bulunmadan önce doğal bir antibiyotik olarak kullanılırdı. Çok uzun zamandır öksürük tedavisi başta olmak üzere cilt bakımlarında da kullanılıyor. Özellikle yarış sıralarında gerekli enerjinin olması için atıştırmalık ekmek arası bal tüketilirdi.

Balın ağırlığında şeker ve protein ile C vitamini ve folat gibi bir çok vitamin yer almaktadır. 30 gr balın içerisinde günlük manganez ihtiyacınızın tam %14’ünü karşılayabilirsiniz. Buna ek olarak demir ihtiyacının ise %8’i karşılanmaktadır. Bu mineraller ise çok gerekli olup sizi hastalıklardan da koruyacaktır.

Yoğurdun Faydaları nedir?

Yoğurdun en dikkat çeken faydası ise çok yüksek kalsiyum içermesiyle diş ile kemik yapısını koruyor olması oluyor. Buna ek olarak sindirim sistemini de geliştirici etkiye sahiptir.

Yoğurt için yapılan birçok araştırmanın hepsinde düzenli tüketim halinde sindirim sistemini geliştirdiği görülüyor. Bunlara ek olarak ise kolon kanseri ile kabızlık ve bağırsak rahatsızlıklarını azalttığı biliniyor.

Ballı Yoğurdun Faydaları nedir?

Ballı yoğurt besin değeri konusunda çok yüksek bir enerji kaynağı olarak görülmektedir. Bulunan yüksek glikoz dayanıklılığınızı arttıracak ve size gerekli enerjiyi sunacaktır. Hem karbonhidrat hem de protein kaynağı olan ballı yoğurt için en dikkat etmeniz gereken nokta ise yağlı yoğurt olmaması oluyor. Bal ise hakiki olması gerekmektedir.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Haftalık haberler için Abone olun
Bizi takip et