Temmuz 8, 2019/Kestane Balı

Kestane balı fiyatı 2019 ne kadar? Hepimizin merak ettiği kestane balı fiyatları almış başını gidiyor. Peki bu yıl kestane balı fiyatları ne durumda? 

Kahvaltılarımızın olmazsa olmazı olan balların arasında birde kestane balları yer alıyor. Tabi kestane balınınmiktarını da iyi ayarlamak gerekiyor. Daha önceki yazılarımızda kestane balını günlük ne kadar tüketileceği ile ilgili yazılardan bahsetmiştik. Bilinmesi gerekir ki saf/karma olmayan) kestane balı sabah akşam bir tatlı kaşığı oranında yenebilir. Bunun haricinde kahvaltılarınızı süslemek için çok iyi bir yöntem olmayabilir fakat kestane balının bir şifa olduğunu unutmayın. Kahvaltılarınız için daha farklı ballar deneyebilirsiniz. Bunun için size kestane + çiçek balı karışımı karma bal önerebiliriz. Karma balı kahvaltıda rahatlıkla ekmeğinize sürerek bolca yiyebilirsiniz. Tatlı olan çiçek balı acı kestane balı ile birleşince hem damak zevkinize hemde sağlığınıza çok iyi gelecek.

Kestane balının üretim yerleri

Bizim  Kestane balları Haziran ayında Sakarya Sapanca bölgesinnin İstanbuldere mevkiinde üretiliyor. Farklı bölge olarak Zonguldak, düzce, bursa, samsun gibi kestane ormanları olan alanlarda da üretiliyor. Zamanı geldiğince açan çiçeklerden toplanan nektarlar ile üretilen bal daha az olmakta ve bu bakımdan satıcılar bu balın fiyatını daha yüksek tutuyor.

Kestane balının sağlığımıza faydaları biliniyor. Sürekli hasta oluyor ve üşütüyorsanız, bağışıklığınız düşük demektir. Bunun önüne geçmek ve kanserle mücadeleye kadar tüketilen kestane balının fiyatını sizlere hemen aktaralım.

Kestane balı fiyatı 2019

 

Kestane balı fiyatı 2019 yılında bir hayli değişti. Daha önceden fiyatların bir miktar daha olduğu geçtiğimiz yıllara göre  %15 oranında bir artış mevcut. Bu artışın sebebi 2019 yılında mevsim dışı yağışların kestane çiçeklerini yıkayarak arıların verimli çalışmasını engellemesidir. Kestane balı üretimi diğer ballara göre çok daha fazla zor ve meşakkatlidir. 1 yıl içerisinde sadece 20 günlük süre içerisinde yoğun bal akımı olur. Bu bal akımı içerisinde yağmur yağdığında bal miktarı oldukça düşer. 2019 kestane sezonu içindede bu sorun tüm türkiye geneline yansımış olup bu sezon içerisinde kestane balı alımı çok düşüş olmuştur.

Tüm bu sebeplerden dolayı Kestane balının kilogram fiyatı yaklaşık 150-300 ₺civarına dayanmış durumda. 150 ₺ aşağısında alınan kestane ballarının güvenirliği konusunda sorgulamanızı tavsiye ederiz.

Şuan kendi üretimimiz olan ve  internet üzerinde gerçek olan kestane balları uygun bir şekilde satışa sunulurken, internet üzerinde fiyatlarımız ise şu şekilde oluyor;

Şimdilik gerçek bal satan yerlerde fiyatlar bu şekilde oluyor. Sizlerde buraya tıklayarak hakiki kestane balı fiyatlarını görebilir ve satın alabilirsiniz.

2 Comments

  1. Ahmet Türkay
    Şubat 8, 2020 en 10:34 am

    Katışıksız, gerçek kestane balı mı ürettiğiniz? Hiçbir müşteri memnuniyeti yayımlanmaması kuşku yaratıyor. Gerçek kestane balı olduğuna emin olsam, siparişimi vereceğim ve siparişlerin arkası gelecek.

  2. Havva ercan
    Ağustos 10, 2020 en 5:54 am

    Kastamon’unun Cide ilçesi soğuksupazari ve cevre köylerinde üretiliyor, benim abim ve ablamda aricilikla ugrasiyor

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Haftalık haberler için Abone olun
Bizi takip et