Mayıs 9, 2019/Genel

Isıtılan bal bozulur mu? Bazı durumlarda balı ısıtmaya gerek duyuyoruz. Bu durumda ise kafalarda balın ısıtılmasından sonra yapısının bozulup bozulmayacağı sorusu merak konusu oluyor. İşte bu soru hakkında bilmeniz gerekenler…

Balı sabah kahvaltıları veya sıcak bir süt eşliğinde tüketmek isteyebiliriz. Orijinal ve doğal balları evimizde mutfağımızda yer verirken, gerekli durumlarda balı ısıtmış oluyoruz. Ancak bir konu varki bal yüksek sıcaklığa maruz kaldığı zaman yapısında bulunan bazı enzimlerin bozulacağını hepimiz biliyoruz. Peki sonuç ne oluyor?

Isıtılan bal bozulur mu?

Isıtılan bal bozulur mu? Balın ısıtılması gerekli olduğu bir durum kristalleşme yani şekerlenme durumunda 38 dereceyi geçmeyecek şekilde bir kap içerisinde suya bırakılır ve bal eski haline döner. Ancak yüksek sıcaklığa maruz kaldığı an enzimlerin yapısı değişir veya bozulur.

Bunun yanı sıra ise, süt içerisine bal döküp cezvede ısıtıp çocuklarımıza veriyoruz. Peki ısıtılan bal bozuluyor mu? Eğer süt ile balı karıştırmak istiyorsanız, ya çok fazla ısıtmayın ılık olsun yada çok ısıtmak istiyorsanız eğer, sütü ilk olarak ısıtın ve bardağa dökün. Daha sonra sütün sıcaklığı elinizi yakmayacak dereceye geldiğinde ılık olduğu an balı dökün ve hızlıca karıştırın.

Böylelikle balın enzimleri bozulmamış olacak ve gönül rahatlığı ile çocuklarınızla beraber tüketebileceksiniz.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Haftalık haberler için Abone olun
Bizi takip et