Haziran 27, 2019/Bal & Sağlık
  • Tarafından admin
  • 264
  • 0

Balınızı rafine şeker yerine koymak istediğinizi düşündüğünüz gibi, diyetinizi bal üzerine yapmak istemediğinizi kabul ediyorum. Cevabımızı bu varsayıma dayandırırım.

“Bal sadece şeker” olduğu diğer cevaplarla aynı fikirde değilim. Evet, bal esas olarak iki tür şekerden oluşur, fakat aynı zamanda proteinler, mineraller ve vitaminler içerir. Onu diyetinizin ana parçası haline getirmek için haklı çıkartabileceğiniz çok büyük miktarlarda değil, beyaz rafine şekerden ayırt etmek için yeterlidir. Daha eksiksiz bir bileşendir ve tadı daha iyidir.

Seçtiğiniz sabah içeceğinizi tatlandırmak, şeker yerine tahıl koymak, yüksek miktarlarda reçel yerine beyaz peynir veya yoğurtla yemek için bal kullanırsanız, büyük miktarlarda rafine şeker kullanmaktan daha iyi olması gerekir. Her gün birkaç çorba kaşığı fazla olmasını tavsiye etmem, çünkü çoğunlukla şeker ve kan şekeri seviyeleriniz için iyi olmaz. Ancak balın şekerden çok daha az olumsuz etkisi vardır. Aksine, boğazınızın nemli kalmasına yardımcı olur, öksürüklere yardım eder, balın da iyileştirici / yaralayıcı özellikleri vardır ve hafif bir antimikrobiyal ajan olabilir, ancak bunların hiçbiri resmi olarak kanıtlanmamıştır, bu yüzden tartışma olabilir. Balın faydaları ile alakalı bu makaleden faydalanabilirsiniz.

Diğer yiyeceklerde olduğu gibi vücudunuzun benzersiz şekillerde tepki verdiğini unutmayın. Fazla yapma, yoksa istenmeyen tepkiler alabilirsiniz. Bazı şirketler, kristalleşmesini önlemek veya daha ucuz hale getirmek için bala daha fazla şeker ve başka şeyler eklediğinden saf, doğal ve temperlenmemiş bal bulmaya çalışın. Kristalleşme aslında balın saflığının bir işaretidir, bu yüzden eğer endişelenmenize gerek yok ve sıvıya geri dönene kadar, yaklaşık 40 ° C’de su banyosuna koymalısınız. Tatlım ayrıca bozulmaz, böylece süresiz tutabilirsiniz.

Özetle, normal şekerden daha fazla kullanmayın, normal şekeri diğer besin ve özelliklere sahip olduğundan değiştirin, fakat fazla abartmamaya dikkat edin. Bal suda çözülmez ve suyu veya kahveyi tatlandırmak için daha fazla karıştırmanız gerekebilir, bu yüzden daha fazla bal ekleyerek bunu çözmeye çalışmayın. Ancak, genel olarak diyetinizi bala dayandırmayacaksanız ve sadece şeker ve yüksek şekerli reçellerin yerine, ekmek, peynir, meyve, mısır gevreği gibi diğer maddelerle birlikte yiyecekseniz, tamam. . Yemen gereken tam miktarı veremem, ama kan şekeri seviyeni takip etmeye çalış, böylece iyiden daha kötü yapmadığını öğren.

Filtrelenmemiş ve pastörize edilmemiş (ısıtılmamış) bal, esasen glukoz ve fruktoz şekerleridir, ayrıca, arıların nektarlarda topladıkları sakaroz şekerini glikoz ve fruktoz, polenlerden proteinler, nektarlardan proteinler ve fruktoza dönüştürmek için kullandıkları çeşitli enzimler ile birlikte Orijinal nektarda bulunan ve arıların işlenmesiyle eklenen diğer az miktarda vitamin ve minerallerin çeşitliliği.

“Yüksek fruktozlu mısır şurubu (HFCS) ile işlenmiş, filtrelenmiş, ısıtılmış ya da katılmış bal, temel olarak” bal “etiketi ile satılan bir şeker şurubundan başka bir şey değildir. HFCS ile kesilmiş, deniz kenarı menşei bölgesinden pestisitler içerdiği tespit edildi, sıcaklıkta kararsız içerik bozunana kadar ısıtıldı (çoğunlukla şişelerdeki balın boruların içinden geçmesini sağlayarak şişeleme verimini arttırdı) “Saf”, süzülmemiş, pastörize edilmemiş balların bilinen herhangi bir ilave besinsel yararı, aynı zamanda ham bal kadar tadı yok.

Gibi, benim “saf” bal (filtrelenmemiş … vb.) Olarak adlandırdığım şey sadece “şekerden” daha fazlasıdır. Mutfak dolabınızda sahip olduğunuzdan farklı bir şekerdir (% 99 +% sukroz; diğer% 1’i ise çoğunlukla fabrikada şekerin işlenmesinden kaynaklanan toz ve enkazla … ve belki biraz glikoz) ve “sade” (veya sofra şekeri) şeker yemekten biraz daha fazla besin değeri.

Bal, belirli diyetleri teşvik eden İnternet sitelerinde veya balın hemen hemen her şeyi iyileştirebileceğini iddia eden kitaplarda sık sık canlandırıldığı için kesinlikle “herhangi bir sihirli besin” değildir; çoğunlukla çünkü bu “doğal”. Bununla birlikte, “yararları olan şeker” dir.

Diyabetik değilseniz, istediğiniz kadar bal yiyebilirsiniz. Vücudunuz şekeri kolayca alır ve metabolize eder ve daha sonra enerji için kullanır. Çoğu insan, gün boyunca birkaç yemek kaşığı aldıkları zaman balın gerçekten lezzetli olduğunu düşünmekten vazgeçer. Bundan daha fazlasını yemeye devam ederseniz ve kolayca sindirilen herhangi bir şeker gibi, vücudunuzun şekerlere verdiği tepkiyi hassaslaştırabilir ve diyabet öncesi belirtiler veya sendromlar geliştirmeye başlayabilirsiniz.

İçeceklerinizi bal ile tatlandırmak, sabah tostunuza bal koymak veya şimdi ve sonra bir tedavi için bal kavanozuna dalmak istiyorsanız, bal sizin için daha kötü değildir ve sizin için işlenmiş şeker tüketmekten biraz daha iyi sayılabilir. baston veya pancar şekeri (her ikisi de% 99 + sukrozdur).

Genellikle günde üç ila beş çorba kaşığı bal yeterlidir. İzlenecek iyi bir rejim, sabahları bir çorba kaşığı veya iki bal tüketerek meyve veya yoğurt veya mısır gevreği tüketmektir. Yatmadan önce başka bir çorba kaşığı tüketilmelidir. Arasında, bir veya iki çorba kaşığı meyve atıştırmalıklarıyla, unlu mamullerde veya yemeklerde kullanıldığı gibi yutulabilir. Bal yemek kaşığı başına yaklaşık 60 kalori içerir. Genel olarak, basit şekerlerden elde edilenlerin toplam kalori ihtiyacının yüzdesi% 10’u geçmemelidir. Bu nedenle, baldan sağlanan günde 180 ila 300 kalori, aşırı enerji talepleri ek tüketime izin vermediği sürece yeterlidir. ”

Şeker vs Bal

 

Bal doğal olarak oluşur ve işlenmez (doğal tatlandırıcı) ve minimum ısınmaya maruz kalır.

Bal, sofra şekeri içerisinde bulunmayan bazı faydalı antioksidan ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir.

Şeker, şeker kamışından üretilir ve üretim sürecinde şeker kamışındaki organik asitler, protein, azot elementleri, enzimler ve vitaminler yok edilir.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Haftalık haberler için Abone olun
Bizi takip et