Haziran 10, 2019/Bal & Sağlık

Ham bal nerede satılır? Ham bal nedir? Ham bal satış yerleri neresi? İşte hepimizin merak ettiği ham bal ve diğer merak edilen detaylar…

Ham bal hepimizin evimizde yer vermek istediği bir baldır. Ham bal direk arı kovanından elde edilmiş olan bal olarak tanımlanır ve bu bal başka hiçbir kimyasal bir madde ile işlem geçirmeden balın en saf hali olarak bilinir.

Birçok markette yer alan balların ham bal olmadığını belirtelim. Çünkü bu ballar 70 derece sıcaklığa kadar ısıtılıp hızlı bir şekilde soğutulmuştur. Bu bakımdan daha pürüzsüz bir hale gelen bu ballar raflarda kişilere daha parlak ve daha çekici geldiği için ticaret amacı taşır.

Ancak ham ballar gerçek baldır ve hiç bir şekilde işlem görmemiştir. Kovandan çıkar çıkmaz tüketiciye kavuşan baldır.

Ham bal nerede satılır?

Ham bal yani gerçek olan bal bir süre sonra kristalleşme görünür. Çünkü bu gerçek ve zararsız baldır. Ancak işlem görmüş ballar daha uzun süre kirastalleşmeden parlak ve canlı durmaya devam eder.

Ham bal satış yerleri ise internet siteleri ve doğrudan arıcılardan almak olacaktır. Aracı kişilerden alınan ballarda işlem görme olasılığı daha fazladır.

Buna ek olarak bazı ısıtılan ham ballarda bulunuyor. Bunun sebebi ise satıcılar granülasyonu  geciktirmek adına balı çok az bir ısı seviyesinde biraz ısıtabilirler. Bu ballar ham bal olmaktan çıkmaz. Ancak 70 derece ve üstüne çıkan sıcaklıklarda artık bal ham bal olmaktan çıkmıştır.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Haftalık haberler için Abone olun
Bizi takip et