Haziran 30, 2019/Genel

Ham bal nasıl olur? Ham bal nedir? Ham bal ülkemizde birçok kişinin duymuş olduğunu ancak anlam bakımından bilmediği bir terimdir. Peki nedir bu ham bal?…

Ham bal son zamanlarda birçok TV programında şahit olduğumuz bir terim olarak karşımıza çıkıyor. Balın insan sağlığı için çok fazla önemi bulunuyor. Kahvaltılarımız da ve günlük tüketmiş olduğumuz balın sağlık açısından birçok faydası bulunurken, ham balın faydaları daha fazla oluyor.

Özellikle marketlerde yer alan birçok balın ham bal olmadığını belirtelim. Birçok üretici balın daha parlak ve raflarda canlı durması adına birçok işlemden geçiriyor. Bu işlemlerden sonra bal kendi özelliğini bir nebze veya daha fazla kaybediyor. Özellikle üreticiler balı aniden ısıtıp aniden soğumaya bırakarak, balın daha canlı ve parlak olmasını sağlıyor.

Ham bal nasıl olur?

Ham bal işlem görmemiş baldır. Balın üretiminden hemen sonra tüketiciye sunulan bala ham bal denir. Ham bal yöresel marketlerde ve internet sitelerinde satılmaktadır. Ham bal hiçbir şekilde işlem görmeyip, balın enzimleri bozulmamış olandır.

Bazı ham ballarda ise balın bir miktar ısıtıldığını ve kristalleşmesinin daha geç olması için uygulanan bir işlem olup ham bal kategorisinde yer almaktadır. Ham bal diğer ballara göre işlem görmediği için, daha sağlıklı ve daha etkin özelliğe sahiptir. Çünkü işlem görüp ısıtılan balların içerisinde yer alan enzimler bozulabiliyor.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Haftalık haberler için Abone olun
Bizi takip et