Temmuz 8, 2019/Genel

Hakiki kestane balı nasıl anlaşılır? Kestane balının gerçeği nasıl belli olur? Bugün sizlere kestane balı almadan önce gerçek olup olmadığını nasıl anlayabileceğinizi belirteceğiz.

Kestane balı dünyanın dört bir yanında tüketilen en sağlıklı ve faydalı bir bal çeşididir. Bal çeşitleri arasında yer alan kestane balının faydalarını daha önceki yazılarımızda sizlere aktarmıştık. Özellikle son zamanlarda ünlülerin kullanması ve birçok TV programında görülen kestane balının satışları ciddi oranda artış göstermeye başladı.

Ancak çok fazla gündeme gelen bu kestane balı bazı para kazanmak isteyenlerin hedefi oldu. Bu bakımdan kestane balı almak isteyen kişiler, gerçek balın nasıl anlaşılacağı hakkında çok fazla kararsız durumda. Bunun için sizlere kestane balını bir uzman kadar olmasa bile, hakiki olduğunu anlamanız için bazı bilgileri aktaracağım.

Hakiki kestane balı nasıl olur?

 

Kestane balı almaya gittiğinizde, hakiki kestane balı olduğunu anlamanız için bazı yollar var. Hakiki veya gerçek saf olan kestane balı tadından, kokusundan ve rengi ile kıvamından kendini belli edebilecek bir baldır. Balın özellikle kıvamı kendini ele verecektir.

Hakiki kestane balının rengi diğer ballara göre daha koyudur. Kırmızıdan siyaha kaçan bir renge sahiptir. Kıvam konusunda ise daha yoğun bir kıvama sahip olan kestane balını kokladığınız zaman kokusu çok keskindir. Burnu kapalı olan kişiler bile kokuyu alabilirler.

Bu bakımdan hakiki kestane balını anlamanız mümkün olacaktır.

Kestane balının görünen özellikleri neler?

Kestane balını diğer ballardan ayıran belli başlı özellikler bulunur. Bu özellikle analiz olmadan da daha önce kestane balı yiyen ve tadını alan kişiler için belirgin işaretlerdir.

  • Kestane balı koyu renklidir
  • Tadı acımsıdır ve 2. kaşık aldığınızda sizi bayar
  • Kokusu ve tadı çok baskındır.
  • Buram buram kestane tadı alırsınız

yukarıdaki işaretler ile anlayamadıysanız analiz yaptırmanızı öneririz. Balın katışıksız(şekerli) olması olasılığı bir yana bal içerisinde farklı bölgelerden karma bal ile karıştırılmış olup olmadığı da önemlidir. Bir balın gerçek mi sahte mi olduğu nasıl anlaşılır yazımızda balın gerçekliğini nasıl test edebileceğinizi belirtmiştik. Su ile bal testi yapmak isterseniz burayı tıklayın

Kestane balı ilaçtır ve bir çok hastalığa iyi geldiği çeşitli araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Doğal antibiyotik olarak kabul edilen kestane balını alırken mutlaka güvendiğiniz bir yerden almanızı tavsiye ederiz. Yoksa sağlığınıza da paranıza da yazık edersiniz..

 

1 Comment

  1. Şemsi
    Nisan 10, 2020 en 10:32 pm

    Kimsiniz bilmiyorum ama benim bildiğim hakiki acı bal Arıların orman gülünden iyaptığı bal acı baldır.ve bu balı yediğiniz zaman insanın boğazını çımkıştırır.ama balı yemeden 2 saat öncesinde şu veya birşey yenmemiş olacak.o zaman deli bal olduğu daha iyi belli olur.yoksam boğazı çıkmıştırmaz isterseniz goole amcanıza orman gülü diye yazabirisiniz acı balı arılar bu orman gülünden yaparlar bu balı. Tansiyonu düşük veya normal giden bir insanın tansiyonunu iyice düşürür ve insan gözleri kararır ve birden yıkıla kalır ya hastanede damardan sodyumlu yani tuzlu serum yada hasta yıkılmadan tuzlu ayran verilir normal bir insanın yiyeceği bal bir yemek kaşığı fazlası insanı yıkar tansiyonu düşük seyreden bir insanı yarım yemek kaşığı dahi yıkar.ama ben üç dört yemek kaşığı yerim bana birşey yapmaz niye derseniz bırakın oda bende kalsın acı işte böyle bir baldır kestane balı baş deli bal başkadır bunu bilesiniz istedim.ben karadeniz çocuğuyum 37 senem ormanlarda geçti anlayacağınız ormanın içinde büyüdüm koah hastası birine bu balı sabahleyin aç karına bir çay kaşığı verirsin sonra adam akıllı boğazını ve ciğerlerini bir güzel çımkıştırır ve yarım saat sonra şu icirirsin sonraki günler balın derecesini yükseltisiniz balgamı ne söker bilirmisiniz ya tuzlu bal yada acı bal veya tuzlu bal balgamı sökemeyen birine limonlu salata yedirin bakın bagamı nasıl söküyor ama sirkeli salata balgam sökmez bunu deneyebilisiniz.1 yakıcı acılar 2 tuz 3 limon bunlar balgam söker.çocuklara doktorların verdiği balgam sökücü şurupların dadında bakalirsiniz.koah hastasına ya tuzlu bal yada limonlu veya tuzlu limon içirebilir siniz gidin koah hastası bir sigara içen birine hayatı boyunca suyu pek sevmeyen zoraki 1 veya 2 bardak suyu zoraki içen birisidir.birde tatlıyı çok seven birisidir.veya çayı şekerli içen biridir.suyu içmeyeceksin ciğerler kuruyacak ve sonra şekerli besleneceksin birde üstüne sigara içeceksin daha ne diyeyim.ben marifetmiş diye demiyorum sabah aç karına 4 veya 5 sigara içerim ama nasıl önce ciğerlerimi ıslarım sonra icerim.siz istediğiniz kadar koah hastası birisine acı bal verin ama gün içinde bol şu içip ciğerleri islatmadıkdansonra Ne acı balın nede tuzlu limonun faydası olur.mesela Ben aç karına yarım bardak limonun içine bir çay kaşığı tuz katar içerim 10 dakika sonra 4/5 bardak şu içerim bunu ara sıra yaparım benim oturduğum köyde koah hastası bir abim sigarayı bıraktıktan sonra çörek otu ve bol su içerek düzeldi.çörek otu da yakıcı acıdır.Deli bal ise çok farkılı birseydir insanın boğazını çımkıştırır aha işte bu hakiki deli baldır.Abicim veya amcacım veya kardeşim benim bildiğim orman gülünden arının yaptığı bal deli bal kestaneden yaptığı bal acı bal diye bilirim.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Haftalık haberler için Abone olun
Bizi takip et