Mayıs 21, 2019/Genel

Bal birçok rahatsızlığa faydası olan bir besin olurken, bazı insanların alerjik reaksiyonlar geçirmesine sebep olabilir.

Ancak bu alerji türü için bir açıklama yapacak olursak bal içerisinde yer alan proteini bağışıklık sistemimiz bir tehdit olarak görmekte ve ve vücudunuza kabul etmeyecektir. Onunla savaşarak bu sorunlar ortaya çıkmakta ve alerji belirtileri direk meydana gelir.

Bal alerjisi durumunda hafif belirtiler meydana gelecek olsa bile ölümcül sonuçlar da olabilir. Öksürük, gözlerde kaşında ve sulanma hatta hırıltı ile burun akıntısı dahil bazı sık semptomlar görülebiliyor.

Hatta egzama gibi ciltlerde bazı belirtiler görülürken, ishal ile kusma gibi sorunlarda belirti olabilir. Bunların yanı sıra yüzünüzde ve dudaklarınız da hatta boğazınız da da şişme meydana gelebilir. Bu durum çok ciddi olacaktır. Bu durumun devam etmesi halinde mutlaka 112 yi arayıp destek almak gerekecektir.

Tüm bunların yanı sıra, kaşıntı ile burun akıntısı ve göz yaşarması ile baş ağrıları da bala karşı gösterilen alerjik durum olabilir. Bazı kişilerde ise mide bulantısı ile ishal hatta bağırsak sorunları yaşanmaktadır.

Bal alerjisi nasıl teşhis ettirilir?

Eğer bala karşı alerjinizin olup olmadığını öğrenmek isterseniz, hastanelere gidip alerji testi yaptırabilirsiniz. Bu test için sizlerden deri prick testi ile kan testi uygulanacaktır.

Bal alerjisi nasıl geçer?

Bal alerjisi nasıl geçer sorunuzun en kesin cevabı, bal ile bal bulunduran gıdaları tüketmeyin. En net çözüm budur.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Haftalık haberler için Abone olun
Bizi takip et