Mayıs 31, 2019/Bal & Sağlık
  • Tarafından admin
  • 333
  • 0

 

Bir boğaz ağrısı rahatsız edici olabilir ve sıklıkla yaklaşmakta olan soğuk algınlığına işaret eder. Ev ilaçları bir tür boğaz ağrısına yardımcı olabilirken, tıbbi tedavinin gerekli olabileceğine dikkat etmek önemlidir. Örneğin strep boğazına bağlı boğaz ağrısı , ciddi komplikasyonları önlemek için antibiyotik tedavisi gerektirir .

Bir sağlık durumunu kendi kendine tedavi etmek ve standart bakımdan kaçınmak veya geciktirmek ciddi sonuçlara yol açabilir. Bazı koşullar ve semptomlar (solunum zorluğu gibi) acil bakım gerektirir.

Boğaz ağrınız çok ağrılıysa, birkaç günden fazla sürerse veya başka semptomlarınız varsa doktorunuza danışın.

Evde yapılan ilaçlar
Boğaz ağrısının çoğu birkaç gün içinde iyileşir. İşte acınızı dindirmenize yardımcı olabilecek bazı doğal çözümler ve rahatlık önerileri.

Tuzlu su gargara

Boğaz ağrısının giderilebileceği en eski ev ilaçlarından biri, bu ağrıyı hafifletmeye, mukus kırmaya ve şişliği azaltmaya yardımcı olabilir. Tipik olarak, 1/2 çay kaşığı tuz bir bardak ılık su içinde çözülür. Tuzlu su çözeltisi gargaradan sonra tükürülmeli ve yutulmamalı veya tekrar kullanılmamalıdır. Boğaz ağrıları için saatte bir kez gargara yapılması tavsiye edilir.

Sıvı İçeçekler

Sıvılar içerek su kaybını önleyin. Bazı insanlar ılık sıvı içmekten rahatlayabilir, bazıları ise iltihaplı dokuyu yatıştırmaya yardımcı olacak soğuk sıvıları tercih edebilir. Boğaz tahrişini artırabilecek sıcak sıvılardan kaçının.

Su her zaman iyi bir seçimdir, ancak burada düşünebileceğiniz iki seçenek daha var:

Ilık Limonlu İçecek: 1 çay kaşığı limon suyunu veya elma sirkesini , 1 çok küçük cayenne biber serpin, 1 çay kaşığı bal ve 1/4 çay kaşığı taze rendelenmiş zencefil (isteğe bağlı) bir bardak ılık suya karıştırın.

Bu halk ilaçlarının faydaları araştırılmamıştı, ancak bazıları capsaicin’in (acı çekirdeğin içindeki bir bileşik) sinir sinyallerinin ağrı göndermesini engellediğini ve limon suyunun veya sirkenin asidinin mikroplar için düşmanca bir ortam oluşturduğunu söylüyor.

Not: Cayenne ve sirke ağrıyı kötüleştirebilir ve yalnız veya fazla tüketilmesi halinde ağızda ve boğazda yanma veya tahrişe neden olabilir.

Çay : Ilık (sıcak olmayan) bir siyah çay bardağı, boğaz ağrısından kurtulmak için yardımcı olabilir. Siyah çay ( Camelia sinensis ), büzücü olan ve şişmiş dokuyu küçültmeye yardımcı olabilecek, tanen denilen bileşikleri içerir. Bazıları ayrıca çift güçlü siyah çay yapar ve günde birkaç kez gargara yapar.

Bal

Bal, öksürüğü bastırmaya yardımcı olabilir ve tahrişi geçici olarak hafifleterek, boğazı kaplayarak rahatsızlığı hafifletebilir.

Pediatrics dergisinde yayınlanan bir araştırma, yatmadan önce bal tüketenlerin daha az ve daha şiddetli öksürdüklerini ve öksürük nedeniyle bal almayanlara göre uykularını kaybetme ihtimallerinin daha az olduğunu göstermiştir. (Yatmadan önce iki çay kaşığı önerilir.)

Sıcak bir içeceğe biraz ekleyin veya doğrudan kaşıktan deneyin. Bal, botulizm riski nedeniyle, 1 yaşından küçük bir çocuğa asla verilmemelidir.

Soğuk Yiyecekler veya Uygulama

Bazıları dondurma çubuğunu emerek veya dondurma yiyerek rahatlar. Boynunuzda şişmiş bezler varsa, bir buz torbası uygulamak da yardımcı olabilir.

Nemlendiriciler

Kuru hava boğaz ağrısına katkıda bulunabildiğinden, nemlendirici geri nem ekleyerek yardımcı olabilir. Hem sıcak hem de soğuk buğulu nemlendiriciler etkilidir. Bununla birlikte, çocukların çevresinde kullanım için, sıcak su dökülmelerini önlemek için soğuk sisi seçmek en iyisidir. Ayrıca termostatınızı ayarlamak isteyebilirsiniz. Bazı insanlar için daha sıcak bir oda, kuru, tahriş olmuş bir boğazı şiddetlendiren kuruluğa yol açabilir.

Tezgah Üstü (OTC) Terapileri

Boğaz ağrısı için reçetesiz satılan ağrı kesici ilaçları kullanabilirsiniz . İbuprofen ve asetaminofen, güvenlik-verimlilik oranının en yüksek olma eğilimindedir. Coumadin gibi kan sulandırıcı kullanıyorsanız veya karaciğer problemleriniz, ülser veya böbrek hastalığınız varsa, hangisinin doktorunuzla daha iyi olabileceğini tartıştığınızdan emin olun.

Chloraseptic gibi bir anestezik boğaz spreyi, 3 yaşından büyük çocuklar ve yetişkinler tarafından kullanılabilir. Ürün talimatları, iki günden daha uzun süre kullanılmaması gerektiğini söylüyor.

Benzer şekilde, ilaçlı veya uyuşmuş öksürük damlaları veya boğaz pastilleri kullanılabilir. Örneğin, Cepacol Extra Strength pastilleri, 5 veya 6 yaş arası çocuklar (tada bağlı olarak) veya daha büyük ve yetişkinler tarafından kullanılabilir. Sinir reseptörlerini uyuşturmak için mentol ve benzokain bulunur.

Robitussin gibi öksürük önleyiciler, 6 yaş ve üstü çocuklar ve boğaz tahrişini azaltmak için yetişkinler tarafından kullanılabilir.

Eğer boğaz ağrınız alerjilerden ve burun sonrası damlamadan kaynaklanıyorsa, Benadryl veya Claritin gibi reçetesiz satılan antihistaminikleri deneyebilirsiniz. Bunlar alerji atağı sırasında mukus üretiminizi azaltır.

Asit reflüsünün neden olduğu boğaz ağrısı için kısa süreli rahatlama için bir antasit deneyin. Bunları çiğnenebilir formlarda, sıvılarda ve tabletlerde bulabilirsiniz. Uzun vadeli OTC ilaçları, Zantac ve Pepcid gibi H2 blokerleri ve Prilosec ve Prevacid 24HR gibi proton pompası inhibitörlerini içerir. Bunlar mide asidi üretimini azaltır.

Boğaz Ağrısı için En İyi 8 İlaç

 

Reçeteler

Yukarıdakiler boğaz ağrısını hafifletmeye yardımcı olsa da, nedenin kendi tedavisini gerektiriyorsa, tamamen kurtulmak için bundan daha fazlasına ihtiyacınız olacaktır.

Teşhise bağlı olarak, bu reçetelerin yararlı olduğu düşünülebilir.

Bakteriyel Enfeksiyonlar İçin Antibiyotikler

Strep boğazı ve kırmızı ateş, enfeksiyonu iyileştirmek ve romatizmal ateş ve böbrek hasarı gibi potansiyel olarak ciddi komplikasyonları önlemek için reçeteli antibiyotik gerektirir.

Yedi ila 10 günlük bir penisilin, amoksisilin veya eritromisin kürü genel olarak reçete edilir. Neyse ki, rahatlama tipik olarak tedaviden 24 saat sonra gelir.

Bakterilerin kalmasını önlemek ve enfeksiyonun alevlenmesine neden olmak, belki de komplikasyonlara yol açan tüm antibiyotik reçetelerini almanız önemlidir.

Boğaz ağrısına neden olabilecek diğer bakteri enfeksiyonları için de antibiyotik verilebilir . Bu ilaçlar viral enfeksiyonları tedavi etmeyecek olsa da, doktorunuz bilinen bir viral enfeksiyonun üzerinde bakteriyel bir enfeksiyon geliştirme riski taşıdığına inanıyorsa reçete edilebilir.

Şiddetli Boğaz Ağrısı Olan Yetişkinler İçin Kortikosteroidler

Bir yetişkin şiddetli bir boğaz ağrısına sahip olduğunda, tek bir doz oral kortikosteroid kullanılabilir. Bu terapi çocuklar için kabul edilmez.

Herpangina için Topikal Anestezik

Çocuklar olabilir Herpangina nedeniyle Coxsackie virüs ya da boğazın arka blister benzeri ülserler neden echovirüs için. Nadiren şiddetli ağrı çekerler. Eğer yaparlarsa, doktorları benzokain veya ksilokain içeren topikal bir anestezi verebilir.

Alerji İlaçları

Alerjiler nedeniyle boğaz ağrınız varsa, doktorunuz alerji krizlerini kontrol altına almak için reçeteli alerji ilacı veya duyarsızlaştırma tedavisi önerebilir.

Asit Reflü ve GERD için İlaçlar

Gastroözofageal reflü hastalığının (GERD) neden olduğu bir boğaz ağrısı için, doktor durumunuzu asit üretimini azaltan H2 blokerleri ve proton pompası inhibitörleri ile midenizdeki asit miktarını düşürür.

Boğaz Cerrahisi Sonrası Narkotik Ağrı Gidericiler

Boğazınız bademciklerin alınması, tiroidektomi veya entübasyon gibi bir ameliyat nedeniyle ağrıyorsa, doktorunuz narkotik bir ağrı kesiciyi reçete edebilir.

Cerrahi ve Uzman Odaklı İşlemler

Bademciklerin arkasındaki bakteriyel enfeksiyon nedeniyle apseler ile sonuçlanan bir boğaz ağrısı için, bir doktor iksiri bir iğne ile boşaltabilir.

Tekrarlayan strep boğaz enfeksiyonları için veya ciddi bir apse durumunda Bademcik çıkarması önerilebilir.

Tonsillektomi, tekrarlayan boğaz ağrıları olan çocuklar için yaygın bir ameliyattı. Ancak, şimdi daha az yaygındır ve yalnızca kronik tonsillit olduğunda yapılır. Yetişkinler için nadiren yapılır. Bu genellikle ayakta tedavi olarak yapılır ve hastanede bir gece kalmasını gerektirmez.

Asit reflü nedeniyle boğaz ağrısı için, gastroözofageal reflü hastalığının (GERD) tedavisi, semptomlarınız yaşam tarzınıza veya ilaç tedavilerinize yaptığınız değişikliklerle düzelmezse, ameliyatı içerebilir.

Fundoplikasyon, asit reflü kontrolünde en sık kullanılan cerrahidir. Minimal invaziv olan laparoskopik bir işlemdir. Bu ameliyatta, midenin üst kısmı alt özofagus sfinkterinin etrafına sarılarak sıkılaşır ve asit geri akışını önler.

Bir başka minimal invaziv cerrahi türü, midenin yemek borusuyla birleştiği manyetik boncuklar içeren bir LINX halka tertibatını implante eder. Boncukların manyetik çekiciliği, yiyeceğin mideye girmesine izin verecek kadar güçlüdür ancak asitin geri akmasını önlemek için alt özofagus sfinkterini kapalı tutmaktadır.

Tamamlayıcı Alternatif Tıp 

Bazı geleneksel bitkisel ilaçlar boğaz ağrısı için kullanılmıştır. Bu ev ilaçlarının birçoğu nesiller boyunca kullanılmasına rağmen, etkinlikleri ve güvenlikleri konusunda hala sağlam bir araştırma bulunmadığını unutmayın.

Adaçayı

Avrupa’da çeşitli boğaz rahatsızlıkları için bitkisel bir ilaç olarak kullanılan ot adaçayı ( Salvia officinalis ), sineole, borneol, kafur ve thujone gibi çeşitli bileşiklere sahiptir ve boğaz ağrısını hafifletmeye ve azaltmaya yardımcı olabilecek büzücü özelliklere sahiptir. şişme ve iltihaplanma.

Herbalistler bazen 1 çay kaşığı kuru adaçayı ya da 1 çorba kaşığı taze adaçayı yaprağını 1 bardak kaynar suya batırarak yapılan bir adaçayı çayı veya gargara önerirler . 10 ila 15 dakika boyunca örtün ve yaprakları süzün. Arzu edilirse bal ve limon ilave edilebilir.

Bir çalışma , iki saatte bir adaçayı ve ekinezya spreyinin (beş gün boyunca günde en fazla 10 kez), boğaz ağrısı semptomlarını ilaçlı bir sprey kadar etkili bir şekilde iyileştirdiğini buldu. Yan etkiler arasında hafif yanma hissi ve boğaz kuruluğu vardı.

Kısa vadede bir miktar rahatlama sağlayabilse de, adaçayı takviyelerinin düzenli veya uzun süreli kullanımının güvenliği bilinmemektedir. Hamile veya emziren kadınlar adaçayı desteklemekten kaçınmalıdır.

Kaygan Karaağaç

Kuzey Amerika’nın yerlisi, kaygan karaağaç , uzun süredir bitkisel tıpta boğaz ağrısını, kuru öksürüğü veya larenjeni yatıştırmak için kullanılmış bir bitkidir . Kaygan karaağaç da bazı boğaz pastillerinde bulunur. Su ile karıştırıldığında kaygan karaağaç ağacının iç kabuğu, boğazı kaplayan ve rahatlatan kalın bir jel (müsilaj) oluşturur.

Bitki uzmanları tipik olarak 1/2 çay kaşığı toz kabuğu üzerine 1 bardak kaynar su dökülmesini önerir. Karıştırın, dikleşmesine izin verin ve soğuduktan sonra gargara yapın.

Meyankökü

Meyan kökü ( Glycyrrhiza glabra ) bir boğaz ağrısı için bitkisel ilaç olarak uzun bir kullanım geçmişine sahiptir. Ulusal Tamamlayıcı ve Bütünleyici Sağlık Merkezi’ne (NCCIH) göre, meyan kökü bazen mide ülseri, alerji , kanser yaraları ve viral enfeksiyonlar için bir çare olarak kullanılır .

Anestezi ve Analjezi ‘de yapılan bir araştırma, genel anesteziden beş dakika önce meyan kökü kökü ile gargara yapan hastaların ameliyat sonrası boğaz ağrısına sahip olma ihtimalinin daha düşük olduğunu ve ameliyat sonrası su ile gargara yapan hastalardan daha az öksürük yaşadıklarını buldu.

Meyan kökü, boğaz ağrısı için bitkisel çaylarda, pastillerde ve boğaz damlalarında yaygın bir bileşendir. Doğal olarak tatlı bir tadı vardır.

Büyük miktarda meyan kökü, yüksek kan basıncı, tuz ve su tutma, düşük potasyum seviyeleri ve hormon kortizol seviyelerini etkileyebilir. Diüretikler, kortikosteroidler veya vücuttaki potasyum seviyelerini azaltan diğer ilaçlar ile birlikte kullanılmamalıdır. Kalp hastalığı veya yüksek tansiyonu olan insanlar meyan kökünden uzak durmalıdır. Hamile kadınlar meyankökü almamalıdır.

Hatmi

Kuzey Amerika ve Avrupa’da yetişen bir bitki olan Marshmallow , yüzyıllardır boğaz ağrısının giderilmesi için bir çare olarak kullanılmaktadır. Kaygan karaağaç gibi, hatmi müsilaj içerir.

Herbalistler, boğaz ağrıları için marshmallow kökü çayı ilacı olarak tavsiye eder. Genellikle kurutulmuş kökün 1 çorba kaşığı kaynar suya bir bardağa (8 ons) kaynatılarak eklenir ve süzülerek 30 ila 90 dakika boyunca kaplanır. Aktarıcılar bir boğaz ağrısı için genellikle günde üç bardak önerirler.

Şeker hastasıysanız, marşmelov kullanmadan önce doktorunuza danışın, kan şekeri seviyenizi çok düşürebilir, özellikle diyabet ilacı ile birlikte kullanıldığında.

Hatmi aynı zamanda alınan diğer ilaçların emilimini de yavaşlatabilir. Hatmi hamile veya emziren kadınlar tarafından alınmamalıdır.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Haftalık haberler için Abone olun
Bizi takip et