Nisan 23, 2019/Kestane Balı

Balın son kullanma tarihi olur mu? Bal tüketimi özellikle kahvaltılarımız da çok fazla yer verdiğimiz bir üründür. Ancak balların bozulma veya son kullanma tarihi hakkında bilmeniz gereken bazı bilgiler bulunuyor.

Balın son kullanma tarihi olur mu? Sorusu son zamanlarda özellikle kestane balının da çıkmasıyla beraber çok fazla gündeme geldi. Bal arılarının üretmiş olduğu bal çeşitlerinin tamamı gerçek ve saf olması halinde bir bozulma durumunun olmadığını bir önceki yazımızda sizlere anlatmıştık. Peki balın son kullanma tarihi nedir?

Ballar hakkında sürekli bir endişe ve kararsızlık hepimizde bulunuyor. Kahvaltı hazırladığımız zaman özellikle balın üzerinde kristalleşme gördüğümüz de,  bozulduğunu düşünürüz. Oysaki bu bozulma değildir ve doğal meyve şekerinden kaynaklıdır. 45. derecelik ısıda kaldığı sürece eski haline gelecektir.

Hakiki balların gerçek olması hiçbir şekilde istisnalar olmadığı sürece (su ile temas gibi) bozulmayacaktır.

Balın son kullanma tarihi olur mu?

Balın son kullanma tarihi olur mu? Sorusuna vereceğimiz tek cevap, kestane balı başta olmak üzere diğer tüm gerçek ve hakiki balların son kullanma tarihi olmaz. Eğer bal gerçekse içerisine su değmediği taktirde çok uzun yıllar tüketilebilir. Ancak balın içerisine su girmesi halinde bal bozulacaktır.

Böylelikle balın son kullanma tarihinin olmadığını ve bal ile su temas etmediği sürece balın bozulmayacağını da belirtelim.

Sizlerinde bal ve bal hakkında merak ettiğiniz

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Haftalık haberler için Abone olun
Bizi takip et