Haziran 25, 2019/Genel

Balı ısıtırsak ne olur? Bal hakkında merak edilen bir diğer konu ise, ısıtılan bala ne olur sorusu oluyor. Bugün sizlere balı ısıtmamız haline ne olacağını açıklayacağız.

Daha önceden sizlere organik bal hakkında bazı bilgileri verirken, marketlerin raflarında parlayan ve ticaret amaçlı balların yüksek sıcaklıkta ısıtılıp aniden soğumaya bırakıldığından bahsetmiştik.

Bugün ise sizlere balı ısıtırsak ne olur sorusuna hemen bir yanıt vereceğim. Balı neden ısıtırız ki? Amaç ne ilk onu bilelim. Balı ısıtmamız için iki neden bulunuyor. Birisi balı ısıtıp eriteceğiz süzme mi yapacaksınız? İkincisi balın kristalleşme durumunu düzeltmek için mi yapacaksınız.

Balı ısıtırsak ne olur?

Şunu belirtelim. Ticarette balların erken satılması için ve şekerlenmemesi ile çok parlaması için balları 70 derecenin üzerinde ısıtırlar ve hemen soğumaya bırakırlar böylelikle bal gerçek bal olmaktan çıkmış olacak.

Ancak bir sorunumuz daha bulunuyor. Balı ısıtırsak eğer, içerisinde yer alan su ve şeker oranı değişmeyecektir. Ancak içerisinde yer alan enzim ve vitaminlerin özelliği bozulacak ve yapısı değişecektir. Böylelikle vitamin, mineral, asit dengesi bozulacak ve bal bal olmaktan çıkacaktır.

Bu bakımdan hiçbir şekilde balı ısıtmayalım ve balı direk bal üreticisi yada güvenilir internet sitesinden alıp, olduğu gibi tüketmeye gayret gösterelim.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Haftalık haberler için Abone olun
Bizi takip et