Mayıs 31, 2019/Bal & Sağlık
  • Tarafından admin
  • 251
  • 0

Bildiğimiz gibi, zengin beslenmesi nedeniyle bal sağlık için iyidir. Ancak bütün insanlar için uygun değildir. İstediğiniz gibi bal yiyin akıllıca değil. Bizim için en iyi zamanlar vardır.

Bal özellikle yaşlılar ve çocuklar için iyidir, çünkü bağışıklık sistemini geliştirebilir. Ayrıca tansiyonu yüksek veya astımı olan kişiler için de uygundur. Ancak bebeklerin bal yemesine izin verilmemektedir. Demleme, depolama ve taşıma işlemlerinde botulinum toksinleri tarafından kirletilmek oldukça kolaydır.

Bebekler direnç ve detoksifikasyon konusunda zayıf oldukları için, bakteriler bağırsaklara hızlı bir şekilde saldırır ve ağır gıda zehirlenmesine yol açabilecek toksinler üretir. Bebeklerin zehirlenmeleri şanssızsa, muhtemelen engelli olurlar. Altı ayın altındaki bebeklerin enfekte olması çok daha kolaydır. Sonuç olarak, doktorlar bebeklere bir yaşından önce hiç bal veya ilgili ürün almamalarını tavsiye eder. Ayrıca, şeker hastalarının da bal yemesine izin verilmiyor.

Bal yemesi önerilen insanlara gelince, en iyi zamanı seçmeliler. Bütün yılın sonbaharı, en uygun mevsimdir, sabahları ise günün en iyisidir. İnsanlara her seferinde ılık su ile 25 gram ila 50 gram bal içmeleri önerilir. Kahvaltıda, ekmeği örtmek veya sütün içine bir miktar bal eklemek de akıllıca olacaktır. Öğünler arasında biraz bal almak istiyorsanız, yemekten bir saat önce veya yemekten iki ila üç saat sonra yemelisiniz.

Sporcular ve manuel çalışanlar için, bal, kan şekerini yükseltmek ve yorgunluğu gidermek için çok faydalıdır. Spor öncesi ve sonrasında veya çalışmadan sonra alabilirler. Klinik uygulamalarına gelince, 50 gram ila 100 gram bal yeterlidir.

Taze bal hemen yenilebilir. Veya bir kısmını ılık suya ekleyebilirsiniz. Kaynamış su veya yüksek sıcaklıktaki suyun tavsiye edilmediğini unutmayın. Bunun nedeni yüksek sıcaklıkların enzimleri tahrip etmesidir. Suyun en iyi sıcaklığı sadece 40 derece ile 60 derece arasında değişebilir.

Ayrıca, bal metal kaplara konmamalıdır.
Ayrıca, belirli tür yiyeceklerle birlikte yenilmesine de izin verilmez. Birincisi pırasa. Pırasa, C vitamini ve D vitamini bakımından zengindir ve balda demir ve bakır gibi minerallerle karşılaştıklarında derhal zarar görür. İkincisi soya peyniridir. Balla yenilirse ishale neden olabilir. Ve baldaki enzimler, soya peyniri içindeki mineralleri, organik asitleri ve proteinleri karşıladığında iyi çalışmaz.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Haftalık haberler için Abone olun
Bizi takip et