Temmuz 8, 2019/Bal & Sağlık
  • Tarafından admin
  • 264
  • 0

 

Bal, çoğunlukla Fruktoz ve Glikoz gibi basit şekerlerden yapılır .
Aynı zamanda, nişasta lifleri de dahil olmak üzere Maltoz (iki glikoz molekülünden yapılmıştır) ve daha yüksek şekerler (bala bağlı olarak yaklaşık 10 ila 20 farklı çeşitte yüksek şekerler) gibi başka karbonhidrat molekülleri içerir .
İşte Bal bileşimi:

Toz şeker kimyasal olarak sakarozdur .

Sükroz fruktoz ve glukozun bir Disakkaritidir .

Vücudumuz tüm karbonhidratları glikoza (veya diğer basit şekerlere) ayırır.

Bal bir miktar daha yüksek karbonhidrat içerdiğinden, vücudumuzun bu karmaşık molekülleri glikoza dönüştürmek için enerjiye ihtiyacı vardır.

Bu yüzden, teknik olarak, balı parçalarken biraz daha fazla enerji yakıyoruz ve bu balın bileşimine bağlı.

Söylendiği gibi, sukroz veya toz şekerin de glikoz ve fruktoz şeklinde parçalanması gerekir. Bu , sükraz [ Glikozid hidrolaz ] olarak adlandırılan bir enzimin bulunduğu bağırsakta [ Duodenum ] meydana gelir .

Bal oldukça fazla miktarda glikoz içerdiğinden, granül şekere (bağırsakta metabolize edilmiş) karşılık olarak size anında enerji verir.

Biraz farklı bir notta, fruktoz, büyük bir şeker molekülü değildir. Her hücre glukoz kullanabilir, ancak fruktoz sadece karaciğerde parçalanabilir. Yağ asitleri, fruktoz metabolizması sırasında da üretilir. Bu kısmen aşırı fruktozun (yüksek fruktozlu mısır şurubu dahil) kötü olmasının nedenidir.

Bal ve şeker arasındaki temel kimya burada iyi bir şekilde ele alınmıştır ve tüm niyet ve amaçlar için aynı olduğu görülmektedir. Ancak, şekerin başka bir adla şeker olduğuna inananların aksine hala şeker olduğuna dair önemli bir ayrım vardır (rafine şeker hakkında soruyorsanız ve doğal olarak oluşmamış fruktozlar varsayalım).

Yüksek fruktozlu mısır tatlandırıcısı ve pancar şekeri gibi rafine şekerler, doğru dönen (dekstrorotatory) moleküllere sahipken, bal, akçaağaç şurubu, melas, saf şeker kamışı ve katkısız meyvelerden elde edilen şekerler, sol dönen (levorotatory) molekülleri içerir. Ayrıca kayda değer olanı, doğal hallerinde meyvelerden fruktozun aynı zamanda sol iplik şekerlerini içermesi ve GDO’lu meyvelerin sadece sağ iplik şekerlerinden oluşmasıdır.

Peki bu neden önemli? Şeker beslemesi kanserinin iyi olduğu bilinmektedir, ancak kanser hücrelerinin sadece dekstrorotatör (sağ dönen) molekülleri özümseyebileceği de gösterilmiştir. Rafine şeker durumunda doğalın her zaman daha iyi (doğal, işlenmiş gıdalar gibi) ile eşit olmadığını söyleyenlerle aynı fikirdeysem de, bal her zaman kozlanır. (Saf bal olduğu sürece.)

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Haftalık haberler için Abone olun
Bizi takip et