Mayıs 8, 2019/Genel

Bal neden şekerlenir?  Bal bazı durumlarda şekerlenir ve bu şekerleme insanlar arasında değişik tanımlar konularak, iyi veya kötü yorumlanır. Peki bal neden şekerleniyor ve şekerlenen bal yenir mi? İşte detaylar…

Bal şekerleme durumu balın bozulması anlamına gelmez ve balın elde edilmiş olduğu nektarlarda oluşan doğal bir durumdur. Yinede tüketicilerin büyük bir kısmı kristalize edilmiş olan balın sahte bal olduğunu düşünmekte. Bu ise yanlış bir ifadedir. Kristalleşen bal sahte bir bal olarak demek doğru olmayacaktır.

Özellikle bu yanlış ifadeden dolayı ülkemizde süzme bal sektöründe ciddi bir sıkıntı yaşanmaktadır. Gerçek veya hakiki olan bal, çok çabuk hatta süzme aşamasından sonra şekerlenmeye başladığı zamanlar olabilir.

Balın şekerlenmesi neden olur?

Balın yapısında su, glikoz ve früktoz oranlarından dolayı ve ortam sıcaklığının değişmesinden dolayı şekerleme olmaktadır. Eğer balın früktoz oranı düşer ve glikoz oranı artarsa şekerlenme durumu daha fazla görülür.

Şekerlenen bal nasıl tüketilir?

Şekerlenen bal kabının sıcaklığını 38 dereceyi geçmeyecek bir su içerisinde tutarsanız bal eski haline gelecektir. Ancak bu durum biraz eziyetli veya zahmetli bir iş olduğunu belirtelim. Bunla beraber yüksek sıcaklıkta yapılan bu eski haline getirme işlemleri balın içerisinde bazı enzimlerin yapısını bozabilir.

Sizlerinde bal veya şekerlenen bal hakkında sorularınız varsa alt kısımdan sorabilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Haftalık haberler için Abone olun
Bizi takip et