Mayıs 4, 2019/Genel

Bal neden bozulmaz? Bugün sizlere balın neden yıllar geçse bile bozulmadığı konusunda elimizden geldiğince bilgi vermeye çalışacağız. İşe bal hakkında bilmeniz gerekenler…

Balın çok önemli bir gıda çeşidi olduğunu ve sağlık açısından daima tüketmemiz gerektiğini belirtelim. Peki bal neden bozulmuyor? Sürekli uzun yıllar kalan balların tüketilebileceği ve günlük konuşmalarda bal bozulmaz gibi cümleler duyuyoruz. Neden o kadar şey bozuluyor da bal kaldıkça bozulmuyor? Sebebi ne? İşte merak edilenler…

Bal neden bozulmaz?

Bal neden bozulmaz sorusuna hemen güzel bir şekilde cevap verelim. Arılar çiçeklerden nektarları toplayıp kovana getiriyor ve kovan arıları bu kısımda arıları balmumu peteklere devrediyor. Salgılamış oldukları bir salgıyla balmumu inşaası devam ediyor. Peki bal neden bozulmuyor?

Balın içerisinde yani yapısı asidik olduğu için ve içerisinde su olmadığı için, bu şekilde uyum sağlayarak hidrojen ve peroksit bulundurduğu için dışarıdan gelen hangi türde madde olursa olsun asla yaşamıyor. Kendisi saf bir şekilde kalmaya devam ettiği için bozulmuyor. Çünkü asidik yapısı dışarıdan gelen maddeleri bir nevi öldürüyor. Böylelikle balın çok uzun ömürlü olması sağlanıyor.

Buna örnek olarak bozulmadan kalan tuz, şeker ve kurutulan pirinçte bozulmadan uzun yıllar devam edebiliyor. Ancak bal yapısı gereği çok ama çok uzun yıllar geçse de bozulmadığı için tüketilebilir.

Sizlerinde bal ve diğer konularda merak ettikleriniz olursa, eğer yorum kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Haftalık haberler için Abone olun
Bizi takip et