Nisan 12, 2019/Genel

Arılar altıgen olan petekler üzerine doğada yer alan çiçeklerden toplamış oldukları birbirinden farklı nektarları bir insan gıdası olan bala dönüştüren kanatlı canlılardır. Çok kusursuz görünüm ve doğal bir besin olan balın üretim aşamaları hakkında bilmeniz gereken bazı bilgileri derledik.

Çocuklarımızın ve bizlerin kahvaltımızda olmazsa olmaz dediğimiz sağlık barındıran balın bir şifa kaynağı olduğunu hepimiz biliyor. Peki bu şifa kaynağı bal üretilmeden önce hangi aşamalardan geçiyor? İşte en merak edilen ve bilmeniz gereken bilgiler…

İlk atılacak adım Kovan olmalı!

Kovanın ilk adım olduğunu düşünün. Nasıl bir işe başlamadan önce Fabrika kurulur ve işçiler orada toplanıp iş yaparlarsa, arılarında kovanlarda toplanıp bal ürettiklerini belirtelim.

Tabi ilk olarak peteğin nasıl yapıldığından bahsedelim. Altıgen şekliyle bildiğimiz bu petekleri tek bir arı yapmıyor. Kalabalık arı grubu bir araya gelerek altıgen bölmeleri üretmek için çalışırlar.

Kusursuz Bir Ekip Çalışması sonucu Petek Yapımı

Peteklerin üretilmesinde ana madde balmumu oluyor. Arılar ise balmumu karınlarının alt kısmında yer alan 4 adet çift salgı bezi sayesinde salgılıyor. Ayakları yardımıyla bu balmumlarını salgı bezinden alarak yerleştirilirler. Çok kalabalık olan bu ortamda arılar birbirine destek olarak yeterli sıcaklığı oluşturur ve balmumu salgılamaya devam eder. Üretilen balmumu petekler ise çok kusursuzdur.

Bal yapma aşaması

Arıların bu balı nerede sakladıklarını biliyoruz. Ancak bal yapma aşamasında ilk durak çiçekler oluyor. Arılar çiçeklerin nektarıyla ilgilendiği için bu nektarlarını keselerine doldurur ve üretmiş oldukları enzimlerle beraber karıştırırlar.

Daha sonra bu karışımın daha fazla olgunlaşması adına kovanlarda yer alan peteklere doğru hareket ederler. Bu kısımda ise işçi arılar kovana getirmiş oldukları balı kovanda yer alan arılara devreder.

Bunun sebebi ise nektar toplamak ve enzimiyle karıştırmak daha sonra ise kovana bırakmak sadece onun görevi. Ardından yeniden malzeme yani nektar işine geri döner. Bu kısımda ise kovan içerisinde hizmet yapan arıları bunları alır ve peteklere taşır. Bu taşınan malzemeler ise petek hücrelerinde bekletiliyor.

Son aşama ise bal toplama oluyor!

Bu kısımda artık arıların işi bitmiş oluyor. Bizler ballarımızı petekler ile alarak gerekli analizleri yapıp, sizlere ister süzme bal ister petek bal olarak sunuyoruz.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Haftalık haberler için Abone olun
Bizi takip et